Що таке “плато” у вивченні англійської та як їх долати?

english1

В житті майже кожного, хто вивчає англійську та інші іноземні мови, рано чи пізно настає час, коли засвоєння мови сповільнюється, і може здатися, що ви перестаєте прогресувати взагалі. Найчастіше таке відбувається, коли людина досягає рівня B2 за шкалою CEFR, і ніяк не може перейти на рівень С1. Така ситуація називається “ефект плато”. І хоч ці рівні зовсім поруч на шкалі, щоб перейти до просунутого часто потрібно докласти чимало зусиль. Це і стає причиною того, що багато людей опускають руки та залишаються на рівні intermediate чи upper-intermediate. Як цьому зарадити та як відкрити горизонти вільного володіння англійською, що ховаються за плато, поговоримо далі.

ЧОМУ ВИНИКАЄ ЕФЕКТ ПЛАТО?

Для початку розберемося чому виникає ефект плато. Коли ви тільки починаєте вивчати нову мову, ви:

  • надзвичайно мотивовані;
  • все ще вірите, що досягнете fluency;
  • маєте відчуття, що ви навчаєтеся досить швидко.

Але з часом… ці самі речі, як правило, підводять вас. Поки одного дня ви не помітите, що майже не засвоюєте так багато, як на самому початку.

Отже, серед причин виникнення ефекту плато є наступні фактори:

У вас немає цілі. Якщо у вас ніколи не було цілей на початку, або ви просто не ставили нових, коли досягали попередніх цілей, це може зупинити прогрес у вивченні мови. Без чіткого уявлення про те, чого ви сподіваєтесь досягти, ви не маєте чітких напрямків для цілеспрямованого вивчення англійської.

Ви досягли своєї цілі. Багато тих, хто навчається, ставлять перед собою ціль досягти середнього рівня. Наприклад, ви можете мати бажання вміти спілкуватися або читати книги мовою оригіналу. Якщо ви досягли всіх своїх навчальних цілей, ваше навчання, природно, зупиниться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як краще вивчати англійську: онлайн чи офлайн, в групі чи індивідуально?

Ви застрягли, постійно роблячи одне і те ж (буксуєте). Якщо ви продовжуєте робити те саме, ви, ймовірно, будете продовжувати отримувати однакові результати.

Вам не вистачає впевненості. Як “середнячок”, ви вже пройшли достатньо довгий шлях, але ви також усвідомлюєте, що ще багато чого ви не знаєте. Це може зменшити впевненість у собі та змусити вас думати, що ви не можете навчитися вільно спілкуватися або спілкуватися так, як хотіли б.

Природне уповільнення. Навіть якщо ви все робите правильно, плато у вивченні мови може виникнути природним чином. Це гірка правда, але в той самий час, принаймні, ви у цьому не винні! Прогрес сповільнюється, тому що для вивчення нового потрібно використовувати те, чого ви вже навчилися. Тобто: ви витрачаєте все менше часу на нові речі.

ЯК ПОДОЛАТИ СВОЄ ПЛАТО?

Ставте чіткі цілі. Після того, як ви потрапили на плато, незнання того, що робити далі, може стати великою частиною проблеми. Якщо ви не знаєте, що робити далі, ваше навчання буде менш цілеспрямованим і тому сповільниться.

Чіткі цілі допоможуть рухатися вперед. Важливо базувати ці цілі на вашому поточному мовному рівні та робити їх реалістичними. Встановлення конкретних часових рамок – також хороший спосіб утримати себе на правильному шляху.

Надмірно амбітні цілі, як, наприклад, вільне спілкування за тиждень, можуть демотивувати вас, налаштувавши на невдачу. Ставте реалістичні цілі, які є дещо складними, але яких ви можете досягти. Наприклад, ви можете поставити собі за мету вивчити ряд нової лексики або запам’ятати неправильні дієслова протягом наступного тижня.

Незалежно від ваших цілей, наявність чітких орієнтирів допоможе рухатись у правильному напрямку.

Використовуйте нові методи. Оскільки ваше вивчення мови сповільнилося, настала прекрасна нагода змінити все, що ви робили. Можливо, ви просто застрягли з цим методом. Спроба чогось нового може пожвавити вивчення мови. Незалежно від того, який підхід ви застосуєте, головна мета — робити щось інше.

Наприклад, якщо ж ви раніше покладались лише на занурення в мовне середовище, зараз сприятливий час сісти за підручник, щоб глибше зрозуміти основні граматичні правила. Якщо ви вивчали лише граматику та перекладали тексти, запишіться в розмовний клуб і кілька місяців спілкуйтеся про найрізноманітніші теми, які вас цікавлять.

Незалежно від того, чим ви займалися, змінити ситуацію — простий спосіб побачити мову під новим кутом.

Зосередьтеся на проблемних моментах. На рівні плато “шкідливі” звички чи помилки починають дедалі більше вкорінюватися, тож саме час їх виправити.

Для того, щоб визначитися з тим, над чим потрібно працювати, пройдіть тест. Ви можете протестувати кожну навичку окремо, щоб побачити, які з них найслабші.

Ще один спосіб оцінити власну майстерність без тесту – продумати, що вам найбільше вдається. Якби вам довелося спілкуватися з носієм мови, коли ви почуваєтесь комфортніше: в розмові чи на письмі? Чи вам легше сприймати на слух чи читати відповіді носія мови? Швидше за все, що уміння, якому ви віддаєте перевагу, є вашим сильнішим вмінням, тому зосередьтеся на тому, що ви не вибрали.

Наприклад, якщо у вас проблеми з аудіюванням, виконуйте більше вправ на слухання. Звичайно, це може здатися очевидним, але робити очевидні кроки, які ви, можливо, раніше пропускали, важливо на цьому етапі процесу вивчення мови. Якщо вам важко розмовляти англійською, знайдіть можливості говорити. Якщо у вас труднощі з певним граматичним правилом, ви можете приділити більше часу та зусиль, щоб остаточно відшліфувати його.

Якщо ви витратите час і зусилля на вдосконалення проблемних зон, це покращить ваші мовні навички та збільшить вашу впевненість.

Вчіть більше нової лексики. Обмежений словниковий запас — одна з основних перешкод, яка утримує студентів середнього рівня на етапі плато. Вільне володіння мовою вимагає знання слів – багатьох слів. Хоча “середнячок” зазвичай знає найпоширеніші слова, їх словниковому запасу зазвичай бракує глибини та широти. Щоб вийти за межі плато, важливо розширювати словниковий запас.

Ви можете обрати лексику, виходячи з того, яких слів бракує у вашому словниковому запасі. Наприклад, багато студентів середнього рівня не мають достатньо дієслів, скільки було б потрібно, тому з цього варто почати. Можливо, вам також бракує більше академічної мови, тому слова, пов’язані з вашими академічними інтересами, також можуть бути корисними.

РЕКОМЕНДУЄМО ПРОЧИТАТИ: 3 надійних способи розширити свій словниковий запас

Формуйте впевненість разом з іншими студентами. Ми вже кілька разів згадували про впевненість, адже це насправді важливо.

Робота над своїми вміннями в цілому допоможе підвищити вашу впевненість, але найкращий спосіб підвищити впевненість — це використовувати мову і робити це якомога частіше.

Якщо ви не розмовляєте, не слухаєте, не читаєте та не пишете англійською, у вас не буде часу, щоб набути впевненості, необхідної для подальшого просування. Коли ти вчишся, здається неможливим досягнути рівня носія мови. Ось чому важливо використовувати свої навички в підтримуючому контексті. Збирайтеся разом або заводьте друзів, які перебувають на подібному етапі вивчення мови. Якщо ви не впевнені, як це зробити, запишіться на мовні курси.

Не дозволяйте знеохоченню заважати вам дійти до фінішу! Коли вивчення мови сповільнюється, можна легко засмутитися. Ви навіть можете перестати намагатися вдосконалити свої мовні навички. Але нехай зневіра вас обтяжує. Вивчення мови – це як марафон. Коли ви тільки починаєте, рухатися швидко досить легко. Однак чим далі ви йдете, тим більше ваш темп, швидше за все, сповільнюватиметься. Коли речі здаються неможливими, важливо пам’ятати, що ви вже пройшли довгий шлях.

І на останок, якщо ви будете слідувати цим порадам, ви зможете подолати плато у вивченні мови та впевнено продовжувати свій шлях до вільного володіння!