Якщо з розумінням навіщо дитині англійська проблем у більшості батьків не виникає, то коли справа доходить до дитячих іспитів — питання з’являються одне за одним. Мама й тато часто не знають про екзамени: які вони, навіщо та коли їх складати, а найголовніше — як підготувати дитину і не викликати надлишкового стресу й тривожності!
Сьогодні ми вкотре поговоримо про навчання наймолодших студентів, а конкретно — про дитячу лінійку Кембриджських іспитів.
Cambridge English Assessment
Кембриджські іспити — це лінійка від спеціального підрозділу екзаменаційної ради Кембриджського університету. Наразі, існують 5 категорій екзаменів з різним спрямуванням:
Всі іспити тестують конкретний рівень та спеціально розроблені під вікові чи інші потреби людини.
Дитяча серія має поділ за рівнем та за віком, зокрема:
- Starters YLE starters — 7 років
- Movers YLE movers — 8 – 11 років
- Flyers YLE flyers — 9 – 12 років
Після 12 років дитина може складати Exams for schools. Це:
- A2 Key (KET) for schools,
- B1 Preliminary (PET) for schools,
- B2 First (FCE) for schools.
Сертифікати, які отримують кандидати, дозволяють офіційно підтвердити свій рівень знань для еміграції, вступу до вишу, при влаштуванні на роботу та в інших інстанціях. Для дітей сертифікати також дають можливість не складати Державну підсумкову атестацію.
Як проходять іспити?
Кембриджська лінійка завжди тестує рівень володіння 4 мовними навичками: письмо, говоріння, читання та розуміння на слух. Крім того, перевірятимуть і знання лексичних та граматичних структур, які має опанувати дитина на кожному рівні.
Для молодших школярів Кембридж створював спеціальні екзамени, які не стресові, а навпаки — привабливі для малечі. Матеріали для такого віку є яскравими, зрозумілими та розміщеними логічно.
Кембридж пропрацював навіть порядок розміщення тестів так, аби дитина спочатку, маючи більшу концентрацію та увагу, проходила найскладніші завдання, а в кінці — виконувала завдання в ігровій формі.
Іспити для Young Learners відрізняються складністю, тривалістю та кількістю завдань. Відтак:
- Pre A1 Starters: тривалість — 45 хв, кількість запитань — 45, говоріння — 5 частин.
- A1 Movers: тривалість ≈ 60 хв, кількість запитань — 65, говоріння — 4 частини.
- A2 Flyers: тривалість ≈ 75 хв, кількість запитань — 75, говоріння — 4 частини.
Здебільшого дитина виконує завдання самостійно, а під час тестування speaking спілкується з Кембриджським екзаменатором.
Контент на іспитах ретельно підбирають експерти Кембриджу, тому, крім того, що вся інформація адаптована та зрозуміла дитині в конкретному віці, вона також не містить тригерів, є нейтральною та необразливою.
До кожного екзамену є чіткий список тем, які має засвоїти дитина. Всі запитання формуються лише в межах переліченої лексики та граматичних структур.
Крім того, на офіційному сайті Cambridge Assessment є відповіді на всі поширені запитання до кожного з іспитів. Там батьки можуть знайти додаткові вимоги для проходження того чи іншого тесту.
Наприклад, для частини Listening на іспиті Pre A1 Starters потрібні кольорові олівці.
Крім того, на сайті надають чіткі та зрозумілі інструкції щодо ситуацій, які можуть виникнути під час екзаменаційної сесії. Ось, наприклад, яку інформацію надали для батьків та дітей, які готуються до іспиту Pre A1 Starters.
Як обрати екзамен для своєї дитини?
Батьки не мають обирати іспит, ба більше — діти також. Головним фактором для вибору іспиту є результат тесту на визначення рівня. Дитина може скласти його на офіційному сайті Кембриджських іспитів або пройти перед вступом на курс, де її рівень визначать спеціалісти школи.
У нашому центрі дитина складає тест на рівень перед вступом на курс, а потім, опанувавши навчальну програму, — може сміливо йти складати відповідний екзамен.
Батькам також треба розуміти, що на перших етапах, тобто на іспитах для Young Learners дитина не отримує оцінки в класичному сенсі. Спочатку її результатом буде кількість набраних щитів. це своєрідний аналог зірочок Незалежно від результату кожна дитина отримає свій сертифікат з результатом.
А от в іспитах для шкіл вже є чітка оцінка, яка відображає поточний рівень знань учня. Ось таблиця, яка демонструє співвідношення рівня до балу:
A1 |
|
---|---|
A2 |
|
B1 |
|
B2 |
|
Як підготуватись до іспиту?
Загалом, якщо дитина навчається на курсі з відповідним рівнем, то по завершенню отримує всю базу знань для екзамену. Однак, для хорошого результату варто також освоїти exam strategies, які допоможуть:
- швидко знаходити правильну відповідь;
- логічно виконувати завдання;
- правильно визначати пріоритетність завдань;
- дізнатись, що робити, коли не знаєш відповіді.
У Першому Кембриджському центрі на курсах англійської для дітей, підлітків та молодших підлітків включена до програми підготовка до Кембриджського іспиту відповідного рівня. Однак, багато факторів впливають на кількість часу, який витрачатиме група на підготовку до іспитів.
Деяким учням потрібно більше часу на повторення і закріплення матеріалу, що є першочерговим під час навчання. Однак, всі студенти обовʼязково отримують екзаменаційну підготовку, адже завдання в підручнику відображають типові завдання з іспитів.
Якщо ж ви прагнете готувати дитину до іспиту самостійно, то на офіційному сайті Cambridge English є визначений список тем, які потрібно опрацювати. Ось, наприклад, інформація про підготовку до Pre A1 Starters.
Памʼятайте: важливо розвивати 4 мовні навички збалансовано. Дитина має говорити, писати, читати та сприймати мову на слух на одному рівні.
Навіщо дітям іспити з англійської мови?
Найголовніше питання, яке турбує батьків та старших дітей — «а навіщо мені складати іспити?».
Зменшення стресу для майбутніх іспитів
Припустимо, що дитині в 16–17 років потрібно вступити до вишу за кордоном. Для цього вона мала б скласти іспит В2 First (FCE) й отримати дійсно хороший результат.
Чи вплине на результат той факт, що це перший екзамен в житті дитини? Переважно — так.
Відомий факт, що зменшити хвилювання і тривожність перед іспитом допомагає пробний тест, де людина має змогу побачити процедуру, умови та відчути скільки часу реально витрачається на тести.
В українських школярів, які складали ЗНО, була можливість пройти пробну версію перед іспитом, аби відчути та побачити все на власні очі.
Для тих, хто складає Кембриджські екзамени також є процедура пробного тестування. І це значно покращує моральний стан дитини на реальному іспиті.
Максимально ж знизити тривогу може регулярне складання екзаменів. Лінійка Кембриджських іспитів розроблена так, що кожні 2–3 роки дитина може складати новий, підтверджувати рівень і при цьому звикати до такої процедури.
Коли результат не є настільки важливим, як по завершенню школи, то і стресу менше, а отже, від іспиту дитина отримає тільки позитивні враження.
Загалом, поступове складання все складніших іспитів допомагає не лише зменшити стрес, а й формувати позитивний досвід від іспитів. Дитина бачить, що екзамен будь-який не каторга і покарання, а цікавий досвід і підтвердження власних заслуг!
Бачу прогрес — маю більшу мотивацію!
На перших іспитах дитина грається, малює та спілкується з приємними екзаменаторами з Кембриджу. Вона навіть не усвідомлює до кінця саму концепцію іспиту.
Однак, за умови правильної комунікації батьків — сертифікат зі щитами, які набрала малеча, може стати мотивацією рухатись далі.
Старші діти самі розуміють наскільки приємно бачити свій результат та успіхи. Такі сертифікати за кожен іспит можуть стати, як медалі для спортсменів, — нагородою та визнанням дитячого успіху!
Діти самостійно прагнуть до розвитку, якщо батьки якісно та обґрунтовано пояснили цінність результатів цих іспитів.
Підготовка до дорослого життя
Також корисним іспит є для подальшого життя. Зокрема, на іспитах for schools у частині speaking дитина спілкується у парі з іншим студентом.
Аби здобути хороший результат треба навчитись вибудовувати розмову. Дитина має розуміти, що це не набір питань-відповідей, а реальна органічна комунікація. Крім того, треба вміти виходити з різних нетипових ситуацій:
знати, що робити:
- коли партнер не замовкає;
- коли не знаєш що сказати;
- коли забув якусь важливу деталь;
- коли потрібно перепитати чи перервати співрозмовника.
Такі навички точно допоможуть якісно комунікувати в майбутньому і привчатимуть дитину до різних стратегій спілкування.
Замість іспиту в школі — Кембриджський
Міністерство освіти прирівнює сертифікати Кембриджських іспитів до оцінки за ДПА з англійської мови. У міжнародних іспитів є кілька переваг над шкільними.
Іноді трапляються ситуації, коли дитину несправедливо оцінюють за певних обставин. Також часто проміжні іспити такі як ДПА проводяться за умов, коли є можливість списати, підглянути до книжки або телефону.
Це також впливає на результат і в майбутньому викликає ще більший страх перед серйозними іспитами, де списати чи схитрити просто немає змоги.
Тому батьки й обирають Кембриджські іспити замість ДПА, адже це не лише підготовка до майбутнього, а і реальний, обʼєктивний відбиток знань дитини у цьому віці.
Отож, вибір залишається за батьками, а ми лише пропонуємо розглянути переваги цього підходу, аби ухвалити виважене рішення.
Що б ви не обрали, памʼятайте: не варто тиснути на дитину, допомагайте і супроводжуйте її на цьому шляху. Як? Читайте у минулих блогах про дитяче навчання:
- Як дітям вивчати англійську та чому це тривалий процес?
- Пам’ятка для батьків: як допомогти дитині з опануванням англійської.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)