❓«Якщо слухати кожен день подкасти, я ж зможу говорити англійською потім? А якщо я буду дивитись серіали з українськими субтитрами?»
Як би не хотілось, але вимушені відповісти на ці запитання — ні.
І ні (ще одне 😁), не варто опускати руки, адже самостійно вивчити англійську все ж можна. Питання лише в тому, яка ваша мета, які підходи плануєте використовувати та яка база знань буде покладена під самоосвіту.
У цьому матеріалі ми детально пояснюємо, як вивчати англійську самостійно, аби дійсно вивчити, що для цього потрібно; порівнюємо ефективність самоосвіти та роботи з викладачем та пояснюємо, який варіант обрати, якщо ваша мета — міцні знання граматики, лексики та вільне говоріння на середньому рівні та вище.
Як вивчати англійську самостійно?
Завдяки інтернету та доступу до максимально різноманітного контенту вчити мову on your own стало дієво. Та звісно ж, потрібна структура роботи, план, який також має поділятися на етапи.
І коли йдеться про самостійне вивчення англійської мови, більшість із нас одразу уявляють те, про що буде написано в кількох наступних абзацах. Однак, все це має будуватися на чомусь глибшому, чому вже присвячений наступний розділ.
Отож, не будемо ходити колами, розкриваємо, які способи та матеріали слід застосовувати для самоосвіти.
Reading
Знання мови — це сукупність 4-х ключових навичок, а саме Reading, Listening, Speaking та Writing.
Fluency, тобто свобода у комунікації англійською, зʼявляється лише тоді, коли людина працює над кожною з цих навичок.
Тому для самостійного розвитку читання слід використовувати такі підходи:
- читати регулярно: це стосується всіх активностей, адже навичка формується при постійному повторенні;
- читати для задоволення: обирайте тексти на теми, що вас цікавлять. Не змушуйте себе читати тексти аби лише англійською;
- читати тексти свого рівня: якщо текст надто складний і невідомих слів понад 40-50%, тоді сенсу читати його немає. Краще обрати простіший та опрацювати кілька невідомих слів, які точно запамʼятаються.
Що читати? Якщо вам подобаються новини, обирайте англомовні медіа, ми зібрали їх у список. Читати варто і казки, адже в них є повсякденна і досить проста корисна лексика. Блог із рекомендаціями — тут.
А також вас можуть зацікавити спеціальні ресурси, про які ми писали в цьому блозі.
Listening
Саме для розвитку цієї навички слід дивитися фільми та серіали, а ще — слухати подкасти.
Як робити це з користю:
- слухати регулярно;
- якщо це фільм чи серіал, то починати з українських субтитрів, далі переходити на англійські, а коли вже зрозуміло 90% діалогів — відмовитися від них;
- відділяти навчання від насолоди: якщо вам цікаво подивитись кіно як мистецтво, насолодитися грою акторів, діалогами, кадрами, тоді субтитри лише відволікатимуть;
- а якщо у вас є бажання навчитися нових слів, послухати вимову, почути вживання ідіом, тоді краще фокусуватися на діалогах, їхньому звучанні та власне субтитрах;
- при прослуховуванні подкастів можна виписувати слова та вирази, які вас зацікавили. До речі, є подкасти про англійську мову, тож можна обирати певну граматичну тему і слухати про неї, роблячи помітки та вправи.
Що і де можна дивитися?
- 15 подкастів на найрізноманітніші теми;
- Де дивитися фільми англійською з субтитрами;
- 30 фільмів на всі рівні мови.
Speaking
Здавалося б, самому надто складно тренувати розмовну англійську, адже потрібен хтось, аби з ним говорити. Однак, способів достатньо.
Один з них — розмовні клуби. До прикладу, в нашому центрі є клуби й онлайн, й офлайн. Вони діляться за мовними рівнями та охоплюють різні теми.
Ще одна, можливо, дивна порада, але: говоріть самі з собою. Створюйте в голові уявні ситуації та продумуйте для них промови. Наприклад: «Як би я відповів/ла на запитання про те, чому я люблю свого кота?». І самі собі дайте відповідь на запитання англійською.
Крім того, є сайти та застосунки, де можна безоплатно спілкуватися з іноземцями або ж виконувати різні вправи, які допоможуть розвинути навичку Speaking.
Також зверніть увагу на такі сайти:
Все працює в комплексі: щойно ви почули у відео цікавий вираз, дізнались його значення, одразу спробуйте застосувати його в мовленні або на письмі.
Writing
Інколи досить складно змусити себе написати текст. Однак, навчання має приносити задоволення, тому варто обирати варіанти, які самі собою мотивуватимуть до роботи.
Ось які є опції:
- писати англійською в соціальні мережі. Якщо ви любите вести блоги, поставте собі челендж: тиждень писати пости іноземною або, наприклад, щочетверга робити сторітел про свій день. Оголосіть про челендж фоловерам, які точно вас підтримають або ж навіть надихнуться прикладом.
Також зверніть увагу на соцмережі, де люблять та читають довгі дописи. Як от в X — колишньому Twitter. Зараз там українці поширюють англомовні пости про війну з росією і цим роблять дві важливі справи: покращують свою англійську та щодня нагадують іноземцям про нашу боротьбу.
- якщо ви полюбляєте вести щоденники, робіть це англійською — описуйте буденні події, емоції, думки;
- якщо ж фокус на професійній англійській, тренуйтеся в написанні робочих листів, звітів, документів;
- зареєструйтеся на платформах для листування з іноземцями.
Найпопулярнішими такими сайтами є HelloTalk, Speaky, Busuu. Всі вони виконують функцію соціальних мереж, хоча, звісно, ви можете шукати собі співрозмовників одразу в Instagram чи Facebook.
Як себе перевіряти?
Ми не здатні оцінити себе на 100% обʼєктивно, тому в таких випадках завжди потрібна стороння допомога.
Насамперед, можна пройти онлайн-тест з англійської мови від Першого Кембриджського центру, який перевіряє граматику, лексику, письмо та читання.
А якщо ж ви прагнете перевірити ще й розмовну частину, тоді після складання тесту онлайн, з вами звʼяжеться менеджер. Він поспілкується з вами англійською на повсякденні теми та оцінить ваші розмовні навички.
Також можна перевіряти свої тексти англійською на спеціальних ресурсах, про які ми писали тут. А ще можна працювати над вимовою і перевіряти її на спеціальних ресурсах, про які ми також описували в цьому матеріалі.
Головне — бути чесними з собою та не хвилюватися, якщо прогрес просувається повільно.
Важливо: не оцінюйте себе після двох тижнів роботи. Для того, аби відчути дійсно помітний результат, дайте собі кілька місяців або ж пів року. Адже теза «вивчити англійську за 2 місяці» — абсолютний фейк.
Отож, саме тут варто перейти до основ, які варто знати перед тим, як починати вивчати англійську самостійно. Ці знання дозволять встановити реалістичну мету, побудувати план її досягнення та не розчаруватися у власних результатах згодом.
3 пункти, без яких неможливий високий рівень
На самому старті потрібно усвідомити кілька важливих речей. Почнемо з істини:
англійська вивчається роками, і на опанування кожного з рівнів доведеться витратити багато місяців.
Ми не робимо це, аби залякати та відбити бажання вивчати мову. Ми говоримо про цей факт лише для того, аби ви одразу налаштувались на тривалу роботу і не картали себе за те, що вам не вдалося вийти з A1 на рівень B2 за пів року.
Кембриджський університет визначив чітку кількість годин, яку потрібно витратити на вивчення кожного рівня «з нуля»:
Рівень | Години вивчення кожного окремого рівня | Години для досягнення рівня «з нуля» |
---|---|---|
A1 | 90 – 100 | 90 – 100 |
A2 | 100 – 150 | 190 – 250 |
B1 | 160 – 240 | 350 – 490 |
B2 | 180 – 260 | 530 – 750 |
C1 | 200 – 300 | 730 – 1050 |
C2 | 300 – 400 | 1030 – 1450 |
Другий важливий момент — розуміння рівнів.
Існує система CEFR — Common European Framework of Reference for Languages. Саме в її рамках вивчається мова в сучасному світі, а також вона містить відомі нам рівні — від A1 до C2
Тож наразі чітко визначено, які навички відповідають кожному зі ступенів володіння мовою і на якому щаблі варто вивчати ту чи іншу тему.
Тож, шукаючи свою мету, важливо добре розуміти, що стоїть за позначками B1, B2 чи C2. А також не менш важливо розуміти якого рівня ви прагнете досягти, адже далеко не всім потрібен B2, а тим більше — C1.
І третій важливий пункт — англійську неможливо вчити без граматики.
Дійсно, можна знати базові вирази для спілкування в поширених ситуаціях, наприклад, в магазинах, аеропортах, готелях. Але без розуміння, як ці вирази побудовані і як їх можна адаптувати, це лише завчені фрази, які легко забути.
Кращий метод — вчити саме граматичні структури. Адже цінним є розуміння, як будується речення або структура часу. Відтак, потім можна використовувати все це для побудови речень самостійно.
Зважаючи на всі ці пункти можна зробити висновок, що самоосвіта дієва, однак вона вимагає серйозної внутрішньої дисципліни та мотивації.
Плюси та мінуси самоосвіти
Отож, які недоліки самоосвіти? Можемо виокремити декілька основних пунктів:
- мотивація: погодьтеся, не завжди ми дотримуємось того, що обіцяємо собі. Потрібно усвідомлювати свою потребу, мету і мати надзвичайну волю для того, аби щодня виконувати вправи. А часто цього бракує всім нам, і не тільки в навчанні;
- відсутність фідбеку: як ми спілкуємось англійською можна запитати в співрозмовника, але не завжди ця можливість є. До того ж ті, хто знають англійську, не є викладачами й можуть не помічати помилок чи браку певних знань;
- необʼєктивне оцінювання: ми згадували про те, як себе можна оцінити. Однак варто розуміти, що найкраща оцінка — надана фахівцем, який бачить обʼєктивно. Тож не варто розраховувати, що самооцінювання відображатиме реальний стан;
- неструктуроване навчання: ми можемо щотижня опрацьовувати 4 ключові навички, але чи буде це опрацювання збалансованим? Чи будуть вправи та активності достатньо різноманітними, аби опрацювати різні аспекти? Брак знань з педагогіки може значно гальмувати прогрес;
- нерозуміння, як працюють вправи та методики: викладачі знають, що кожна вправа має мету. Готуючись до уроку вони підбирають правильні активності та вибудовують їх під мету.
Водночас самоосвіта, безумовно, має і свої переваги:
- гнучкість: вам не потрібно підлаштовуватись під графік, адже ви можете повчитися в будь-якому місці в зручний момент, і не залежите від інших;
- максимально персоналізоване навчання: якщо викладачі на курсах йдуть за програмою, пропонують різні ресурси, які, однак, є універсальними, самостійно ви обираєте лише ті теми, які цікавлять саме вас;
- зручний темп: ви не привʼязані до часу та дедлайнів. Ви навчаєтесь стільки, скільки вам потрібно й комфортно;
- економія: звісно, ви можете витратити гроші на підписку на певний ресурс або на цікавий підручник, однак ціна уроків з викладачем значно вище.
Який сценарій — ідеальний?
Це той випадок, коли ідеалу досягти можливо. А він такий: поєднання самоосвіти та роботи з викладачем.
Якщо ви хочете написати в резюме, що знаєте англійську, і дійсно добре орієнтуватися в мовному середовищі, вміти писати хороші повідомлення і не губитися під час діалогу, то слід отримати базу і згодом нашаровувати на неї нові знання, здобуті самостійно.
Навіть якщо ви вивчали англійську на курсі, все одно не обійтись без самостійної роботи, адже час уроку, як і програма вивчення — обмежені.
Тож пропонуємо підсумувати!
Найкращим варіантом для тих, хто зовсім не знає англійської, — це звернутись до викладача й опанувати базові знання разом з ним. Якщо ви плануєте далі продовжувати навчатись самостійно — це також шанс звернути увагу на те, як викладають мову вам і зрозуміти, як далі працювати самостійно.
Проте навіть якщо ви оберете займатись тільки з викладачем — самостійного опрацювання матеріалу вам не уникнути. Тож інформація з цього блогу знадобиться.
Сподіваємось, ми стали корисними для вас та допомогли віднайти найкращий варіант. І якщо ваша мета збігається з цим ідеальним планом, то ми завжди готові допомогти на своїх курсах англійської.
Ми маємо курси англійської онлайн та офлайн, для дітей, підлітків та дорослих, тож ви точно знайдете щось для себе!
Звертайтесь до менеджерів у наших соцмережах або ж телефонуйте за номерами +380 (98) 580 33 00 або +380 (95) 580 33 00.
Маємо надію, ваш вибір буде вдалим, а навчання приноситиме задоволення.
І памʼятайте: Кожен урок важливий!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)